Sık Sorulan Sorular
Société Générale Bank kimdir, ilk defa duyuyorum hakkında bilgi verir misiniz?
Société Générale 1864 yılında Fransa'da kurulan, dünyanın lider ve çok uluslu bankalarından biridir. 2007'de Fransa'da yılın bankası seçilen Société Générale, dünyada 82 ülkede, 163 bin çalışanıyla, 30 milyon insanın hayatını kolaylaştıran finansal çözümler sunmaktadır.

Türkiye'de ise 1989 yılından beri kurumsal bankacılık konusunda faaliyet göstermektedir.

KrediVer nedir, hakkında bilgi alabilir miyim?
KrediVer, Société Générale Bankası'nın doğrudan son tüketiciye ticari kullanım amacı dışında sağladığı tüketici kredisi çözümlerinin adıdır .

IBAN nedir? IBAN numaramı nasıl öğrenebilirim?
IBAN (International Bank Account Number): Uluslararası Banka Hesap Numarasıdır. IBAN Hesap ekstrelerinde, hesap cüzdanınızın kapak sayfasında bulunur veya şubenizden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

IBAN, dünyadaki tüm banka hesapları içinde yalnızca bir hesabı işaret eder, rakam ve harflerden oluşur. Her hesabın bir IBAN'ı vardır ve ülkemizdeki IBAN uzunluğu toplam 26 hane olarak belirlenmiştir.

IBAN numarasında ülke kodu, kontrol alanları, banka şube ve hesap bilgileri yer almaktadır. IBAN'ın en büyük katkısı sıfır hata ile para transferini gerçekleştirmenize olanak vermesidir.
Bankanızdan aldığım krediyi nereden ödeyebilirim?
Tüm bankalardan sözleşme üzerindeki kredi numaranıza Société Générale banka kodu 122 ve şube kodu 88888 bilgilerini verip EFT ile;
Türk Ekonomi Bankası Şubelerinden (1 tl karşılığı);
PTT Şubelerinden (Masrafsız);
Garanti Bankası ATM lerinden kartlı veya kartsız olarak Fatura Ödeme Tüketici Kredisi Ödeme adımından (2 TL + BSMV Masraf karşılığı);
Garanti Bankası İnternet bankacılığından (Masrafsız);
Garanti Bankası Şubelerinden (5 TL + BSMV Masraf Karşılığı);
Finansbank Şubeleri, İnternet Bankacılığı ve Telefon Bankacılığından (3 TL + Masraf Karşılığı) ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Gecikme (Temerrüt) nedir? Gecikmeye düştüğüm taktirde ödemem gereken tutar nedir?
Taksitlerin zamanında ödenmesi gerekmektedir. Aylık kredi taksitlerinin vadesinde ödenmemesi durumunda kredi gecikmeye düşer. Gecikmiş taksitlerin ödemesi için gecikme faizleri işletilir. Gecikme faiz oranı normal faiz oranının %30 fazlasıdır. Üst üste ödenmeyen 2 taksit olması durumunda ise banka kredi borcunun tamamını ödemenizi isteyebilir. Borcu tahsil etmek için haciz vb yasal haklarını kullanabilir.

Taksit Öteleme nedir? Bankamızda taksit ötelemeden yararlanabilir miyim?
Müşterilerin mevcut ödeme planındaki taksitlerini belli bir süre ödeyemeyeceğini bildirmesi üzerine Bankalar tarafından kalan borcun daha sonra ödenmek üzere tekrar taksitlendirilmesi hizmetidir.

Taksit erteleme müşterilerimize yardımcı olmak için verdiğimiz bir hizmettir. Taksit ertelendiğinde krediniz ertelenen süre kadar geç biter yani o ay hiç ödeme yapmazsınız. Taksit erteleme işlemi için ücret alınır. Bu hizmetten yararlanabilmek için, Müşteri Hizmetlerimiz size 0212 371 31 11 numaralı telefondan yardımcı olacaktır.

Ödemeyi gönderdim, ama gönderdiğime dair bir cevap alıyor muyum, takibini nasıl yapıyorum?
Ödeme yaptığınız noktada size dekont verilecektir. Ödeme yaptığınız dekontları saklamanız yeterlidir. Ayrıca ödemelerinizde bir sorun yaşanırsa KrediVer Müşteri Hizmetleri size arayacaktır ve yazılı olarak size durumu bildirecektir.

Kredimin ne zaman sonuçlanacağını hatırlamıyorum, kredimin bitiş tarihini nasıl öğrenebilirim?
Bu bilgiyi sözleşmenizde bulabilirsiniz veya Müşteri Hizmetlerini 0212 371 31 11 numaralı telefondan arayarak öğrenebilirsiniz.

Ödemem gereken taksit tutarlarını hatırlamıyorum, nereden öğrenebilirim?
Bu bilgiyi sözleşmenizde bulunan geri ödeme tablonuzda bulabilirsiniz veya Müşteri Hizmetlerini 0212 371 31 11 numaralı telefondan arayarak öğrenebilirsiniz.

Hakem Heyeti nedir ve nasıl başvurulur?
Hakem heyeti, müşteriler ile Türkiye Bankalar Birliği üyesi bankalar arasındaki her türlü anlaşmazlıkları adil, tarafsız ve açık bir şekilde incelemek ve dostane bir çözüm bulmak için oluşturulmuş bağımsız bir heyettir.

Hakem heyetine şikayette bulunmak için İLK ADIM şikayetinizi doğrudan bankamızın genel müdürlüğüne YAZILI olarak sunmanızdır. Bankamıza yazılı şikayetinizi (0212) 371 31 81 nolu faksımıza veya Polat Plaza B Blok Kat: 9 Harman Caddesi, Ali Kaya Sokak No:4 Levent Beşiktaş adresimize gönderebilirsiniz. Bankamızca tarafınıza verilen cevabın yeterli bulunmaması veya 30 gün içinde cevaplanmaması durumunda hakem heyetine başvurabilirsiniz. Hakem heyetine, banka tarafından cevabın size verildiği tarihten itibaren, yada 30 günlük cevaplama süresi bitiminden sonraki otuz gün içinde Hakem Heyeti şikayet formunu doldurarak başvurabilirsiniz.

Hakem heyeti başvuru formunu indirmek veya daha detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Lütfen Unutmayınız!

  -  Başvuru formunu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Şikayetinizi açık ve kısa bir şekilde tanımlamanız gerekmektedir.

  -  Şikayete konu olay 1 Eylül 2007 tarihinden sonra meydana gelmiş olmalıdır.

  -  Hakem heyetine başvurmadan önce bankamıza başvurmalısınız.

  -  Hakem heyetine sadece gerçek kişiler başvurabilir.